Elektromobilita – synonymum pokroku i udržitelného životního prostředí

  1. O elektromobilitě

Proč byste měli přejít na elektromobilitu

1. Nižší provozní náklady
Doplňování elektrické energie je mnohem levnější, než tankování benzínu nebo nafty. Průměrná cena elektřiny se pohybuje kolem 4,80 Kč/kWh bez využití speciálních tarifů. Nejoblíbenější modely elektromobilů mají spotřebu kolem 15 kWh/100 km, to znamená náklady ve výši 72 Kč na 100 km. Největší poskytovatelé elektrické energie však nabízejí svým zákazníkům speciální tarify pro nabíjení elektromobilů, u kterých platí nízká sazba po dobu alespoň 8 hodin v časovém rozmezí 18:00 až 8:00 ráno. Díky nim se sníží náklady na nabíjení asi o polovinu, a navíc nižší cenu můžete využít pro celou domácnost.

2. Nižší servisní náklady
Elektromobily mají méně součástek a jsou tak méně náchylné k poruchám. Je u nich menší riziko drahých závad. Zmínit můžeme například filtry pevných částic, vstřikovače, rozvody a další motorové díly, které podléhají častému opotřebení. Z nákladů na servis navíc odpadají výměny oleje, olejového filtru a svíček, ušetříte i za měření emisí. Při servisu elektromobilu tak budete řešit jen brzdy, které jsou však díky rekuperaci zatěžovány méně než u vozů se spalovacími motory, výměny brzdové kapaliny a pneumatiky.

3. Pojištění a další poplatky
Další prostor pro úspory nabízí povinné ručení. Na vozy s elektrickým pohonem se vztahuje nejnižší možná sazba, tedy cena pro vozidla s objemem menším než 1000 ccm. Vlastníci elektromobilů jsou také osvobozeni od plateb silniční daně vozidel určených k podnikatelské činnosti a od 1.1.2020 i od dálničních poplatků.

4. Jednodušší „tankování“
S pořízením domácí nabíječky máte „čerpací stanici“ neustále dostupnou ve vlastní garáži. Odpadnou vám cesty k benzínce a plánování, kdy už musíte dojet natankovat, abyste druhý den mohli v klidu vyrazit do práce. Jednoduše nabíjíte tam, kde parkujete, a doplnění energie pro Váš automobil Vás tak nestojí žádný čas navíc.

5. Komfort
Zapomeňte na zalepené ruce od oleje a benzínu, či ušpiněné koberečky v kufru od doplňování AdBlue. Doplňování elektrické energie je výrazně čistší a komfortnější.

6. Minimální hluk
Elektromobily jsou tak tiché, že musí z důvodů zvýšení bezpečnosti zejména pro chodce a cyklisty vytvářet zvuk nezávisle na pohonu. Oceníte to, když si budete chtít v autě v klidu povídat, a ani po delší cestě vás nebude z neustálého hučení auta bolet hlava. Navíc přispějete ke snížení celkové hladiny hluku ve městech.

7. Ekologie
Doprava je v současné době jedním z hlavních činitelů snižujícím kvalitu životního prostředí. Mezi nejvýznamnější negativní dopady dopravy patří vypouštění škodlivých látek do ovzduší a hluk. Podle odhadů pochází z dopravy přibližně 15 % znečištění ovzduší v ČR, ve velkých městech je to dokonce více než 50 %. Silniční doprava se vyznačuje mimořádně vysokým podílem tzv. externích nákladů, jako jsou náklady na budování protihlukových bariér, léčení neuróz z hluku, alergií ze znečištěného ovzduší apod. Zároveň je velmi náročná na spotřebu energetických surovin, zejména ropy. Přechod na elektromobilitu je dnes jedinou efektivní cestou pro zmírnění a zpomalení dopadů dopravy na prostředí, ve kterém žijeme.

8. Nové chytré technologie
K elektromobilu si můžete do svého smartphonu stáhnout speciální aplikace, které Vám umožní naplánovat nabíjení v rámci nízkého tarifu, ukážou aktuální stav baterie a očekávanou dojezdovou vzdálenost a pomohou naplánovat delší cestu, pokud během ní budete potřebovat auto dobíjet.